ראשי > בריאות > אפשר למנוע: סרטן המעי הגס

אפשר למנוע: סרטן המעי הגס

אין לנו עדיין מה לעשות נגד נטיות גנטיות, אבל אפשר בהחלט להקטין את הסיכון להופעת סרטן במעי הגס אם מקפידים על בדיקות תקופתיות ותזונה בריאה ועשירה בסיבים, ויטמינים ומינרלים

ד"ר דנה פלורנטין
פורסם בראשונה:  25.02.2008
עדכון אחרון:  23.01.2011
לתשומת לבך, השימוש באפשרויות השונות של "פייסבוק" עשוי לשתף את המידע שלך עם אחרים

סרטן המעי הגס נגרם כתוצאה משילוב של שני גורמים עיקריים:  נטייה גנטית (וכאן אין לנו עדיין דרך להתערב) ואורח חיים.

ברפואה מדברים על מניעה ראשונית ומניעה משנית. הראשונה מסתמכת בעיקר על אימוץ אורח חיים בריא ואילו השנייה מדברת על בדיקות לאיתור המחלה בשלביה המוקדמים, כאשר עדיין ניתן לטפל בה בהצלחה גבוהה יחסית.

מה צריך לאכול כדי למנוע סרטן במעי הגס?
תזונה נכונה שמכילה ויטמינים ומינרלים חיוניים, כמו גם סיבים תזונתיים, היא בסיס בדוק ובריא שעשוי למנוע את הופעת סרטן המעי הגס:


סידן וויטמין D
בוצעו מחקרים שהראו השפעה זעירה בהגנה  מפני סרטן המעי הגס אצל מי שלקח סידן וויטמין D.


תזונה עתירת שומן
מחקרים רבים הראו קשר בין צריכת שומן בכמות רבה לבין הופעת סרטן המעי הגס. מדובר בעיקר בשומן מסוג טרנס. גם דיאטה עתירת קלוריות, לאו דווקא עם אחוזי שומן גבוהים, מגבירה סיכון לסרטן המעי הגס.


סיבים תזונתיים
סרטן המעי הגס נדיר בארצות העולם השלישי, כנראה משום  שהדיאטה שם היא עתירת סיבים. זו הסיבה שממליצים על דיאטה עתירת סיבים: חמישה פירות או ירקות ליום.


ויטמינים
מספר מחקרים הראו קשר בין צריכת ויטמין C, ויטמין E או בטאקרוטן לבין ירידה בהארעות סרטן המעי הגס, וזאת כנראה כתוצאה מנטרול רדיקלים חופשיים. המומחים ממליצים לאכול פירות וירקות המספקים ויטמינים אלו, ולדבריהם אין תחליף לוויטמינים הבאים מן הצומח, הן מבחינת הרכבם והן מבחינת הפעילות הביולוגית.


חומצה פולית
מספר מחקרים הראו ירידה בשכיחות של היווצרות סרטן המעי הגס גם בקרב אלה שנטלו חומצה פולית במינון יומי של 5 מ"ג. מחקרים אחרים הפריכו זאת. ההמלצה לאכול פירות וירקות עומדת בעינה, ומי שצורך מספיק ירקות,  מעלה את רמת החומצה הפולית בגופו.


סלניום
הסלניום נמצא בפטריות ובשום. מתנהלים מחקרים שונים  שבודקים אם יש לסלניום יכולת להגן מפני סרטן המעי הגס.

האם יש תרופות שיכולות למנוע סרטן במעי הגס?
ישנן תרופות אנטי דלקתיות מקבוצת NSAID’S או מעכבי 2-COX אשר נטילתן באופן קבוע מגנה על רירית המעי מפני הופעת סרטן המעי הגס. התרופות ניתנות בדרך כלל לשיכוך כאבים או לטיפול בדלקות גידים או מפרקים. התרופות הללו לא ניתנות לטיפול מונע, כיוון שהנזק בנטילתן גבוה מהתועלת שאולי ניתן להפיק מהן.

קבוצת התרופות מסוג NSAID’S או אספירין מגנות על מערכת העיכול מפני הופעת סרטן המעי הגס. מלבד ירידה בחזרת הסרטן ופוליפים במערכת העיכול, הודגמה גם ירידה בתמותה מסרטן המעי הגס אצל מי שנטל בקביעות תרופות אלו.

מנגנון הפעולה של תרופות מסוג NSAID’S נסמך על עיכוב אנזים בשם COX. מדובר בתרופות מסוג וולטרן, איבופן, אדקס, אדויל, נורופן וגם אספירין. גם לקבוצת התרופות מעכבי 2-COX השפעה דומה על סרטן המעי הגס (סלברה, סלקוקסיב).

איך התרופות הללו עובדות?
התרופות פועלות לעיכוב תאי הסרטן בשני מנגנונים: המנגנון הראשון הוא עיכוב בחלוקת הרקמות, והמנגנון השני הוא הגברת המוות התאי המתוכנן ברקמה הסרטנית.

כדאי לקחת את התרופות הללו רק ליתר ביטחון?
ממש לא. לתרופות הללו יש תופעות לוואי, והסיכון לסבול מהן גבוה יותר מהסיכוי למנוע סרטן במעי הגס. נתוני התמותה לשנת 1997 מראים שרק בארצות הברית מתו 50 אנשים כל יום, רק משום שצרכו תרופות מסוג NSAID’S. תמותה זו דומה לתמותה מלוקמיה או מאיידס. התמותה הייתה בגלל תופעות לוואי, שכללו בעיקר דימומים ממערכת העיכול ואי ספיקת כליות.
גם למתן ממושך של מעכבי 2-COX תופעות לוואי – בעיקר שיעור יותר גבוה של התקפי ומחלות לב.

לכן לא ממליצים ליטול תרופות מסוג מעכבי 2-COX או NSAID’S באופן שגרתי על מנת למנוע הופעת סרטן מעי גס. עם זאת, ייתכן ובחולה עם סיכון גבוה לפתח סרטן, כמו בחולים עם תסמונות גנטיות שונות בהן הסיכון לפתח סרטן מעי גבוה ומגיע עד לשיעור שבין 85 ל-100 אחוזים, (לדוגמה תסמונת פוליפואידית משפחתית) – ייתכן שיש מקום לשקול טיפול בתרופות אלו, במיוחד בקרב צעירים ללא גורמי סיכון למחלות לב וכלי דם.

איזה בדיקה מזהה סרטן במעי הגס?
סרטן מעי הגס מתפתח באופן איטי יחסית למחלות סרטן אחרות, ואם מזהים את המחלה מוקדם, שיעור ההצלחה בטיפול במחלה גבוה יחסית. ניתן לגלות את המחלה בעזרת בדיקות לגילוי דם סמוי בצואה.

מתי כדאי להיבדק?
החל מגיל 50, הבדיקה מומלצת לביצוע פעם בשנה. הבדיקה מתבצעת באופן עצמאי בערכות הנשלחות הביתה מהמרכז הארצי לסרטן בחיפה. ניתן לבצע את הבדיקה בבית ולשלוח חזרה למרכז בדואר. התשובה מגיעה לרופא המשפחה.

מה עושים אם מגלים דם בצואה?
אם מגלים דם סמוי בצואה (כלומר הבדיקה יצאה חיובית), יש לבצע קולונוסקופיה – בדיקה הנעשית על ידי סיב אופטי המוחדר למערכת העיכול דרך פי הטבעת. בבדיקה זו ניתן לגלות נגעים טרום ממאירים (פוליפים), לכרות אותם תוך כדי הבדיקה וכך למנוע את הפיכתם בעתיד לסרטניים.

האם מומלץ לבצע קולונסקופיה כבדיקה שגרתית?
למי שיש קרוב משפחה מדרגה ראשונה שחלה בסרטן המעי הגס, מומלץ לעבור קולונוסקופיה במקום בדיקת דם סמוי בצואה.  במקרים אלה, הרופאים ממליצים לעבור בדיקת קולונוסקופיה החל מגיל 50 או עשר שנים פחות מהגיל בו גילו את סרטן המעי אצל קרוב המשפחה – הגיל הצעיר יותר בין השניים.

ד"ר דנה פלורנטין היא מומחית לרפואת משפחה בכללית

סרטן המעי הגס
המומחים ממליצים על דיאטה עתירת סיבים על מנת להקטין את הסיכון להופעת סרטן המעי הגס
לתשומת לבך, השימוש באפשרויות השונות של "פייסבוק" עשוי לשתף את המידע שלך עם אחרים
כתבות נוספות בערוץ:

סרטן המעי הגס: להרוג אותו כשהוא עדיין קטן

סרטן המעי הגס עלול להתפתח מפוליפ קטן. גילוי מוקדם – בבדיקת דם סמוי או בקולונסקופיה – עשוי למנוע את הופעת המחלה הקטלנית
:קטגוריותבריאות
  1. עדיין אין תגובות.
  1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: