ראשי > אקטואליה, שונות > הסמרטפון שדרוג או צרה?

הסמרטפון שדרוג או צרה?

האם הסמרטפון הוא שדרוג או צרה?

אי אפשר להתכחש לכך שהסמארטפונים שדרגו לנו את החיים לגמרי, אבל עכשיו, בעקבות מחקר ישראלי חדש, מתברר שהם הפכו אותנו ליצורים לא חברותיים, לא מנומסים ולא פרטיים. עובדה: מי שעדיין מסתובב עם סלולרי רגיל, מהדור הקודם, נשאר אדם טוב

קצת מצחיק לחשוב שהיו ימים שבהם היינו צריכים לקושש עצים ולהבעיר מדורה כדי לשוחח עם חבר שגר על גבעה מרוחקת. היום, בהווה הבדיוני לחלוטין יחסית לימי המדורות העליזים, כמעט כל אחד מאיתנו מסתובב עם מכשיר קטן בכיס – סמארטפון שמו, טלפון חכם – ובעזרתו אנחנו לא רק משוחחים זה עם זה, נהנים מגלישה מהירה באינטרנט ומפעילים אין-ספור יישומים, תוך כדי תנועה, בכל מקום ובכל שעה. במובנים רבים המכשירים האלה גורמים לכך שאנחנו ממש חיים אחרת. הם שינו לגמרי למשל את נורמות ההתנהגות שלנו במקומות ציבוריים וניפצו לרסיסים את האופן שבו התייחסנו עד לא מזמן לפרטיות. כך, בכל אופן, עולה ממחקר חדש, ראשון מסוגו גם ברמה העולמית, שנעשה באוניברסיטת תל אביב.

נוער סלולרי. דור האייפון.

נוער סלולרי. דור האייפון. שאטרסטוק
שקועים בעצמם

המחקר מגלה שלא זו בלבד שמשתמשי הטלפונים החכמים חיים בבועה שיצרו לעצמם, ולא אכפת להם כלל מהנעשה סביבם ואם הם מפריעים לשוהים במתחם הציבורי, אלא שהם נוטים לדבר בקול רם על ענייניהם הפרטיים ביותר במקומות ציבוריים ואף ליהנות מכך שאנשים זרים מצותתים לשיחותיהם, לעתים בעניין רב.

ד“ר ערן טוך מהמגמה להנדסת תעשייה באוניברסיטת תל אביב וד“ר טלי חתוקה מהמחלקה לגאוגרפיה, השותפים למחקר המעניין הזה, השוו את התנהגותם של משתמשי טלפונים סלולריים מהדור הקודם לזו של בעלי הסמארטפונים. בסך הכול נכללו במחקר 150 צעירים, בני ,32-20 מחציתם השתמשו בטלפונים הרגילים ומחציתם בסמארטפונים. הם נתבקשו לציין מהם השימושים שהם עושים בטלפונים במשך יממה וכן לספר מה קורה להם מבחינה נפשית כשהם שוכחים

בבית את המכשיר הקטן.

"תוך כדי המחקר הייתי עד ראייה ושמיעה לאירוע שבו כל מה שחקרנו התממש לנגד העיניים,“ מספר ד“ר טוך. "נסעתי ברכבת בשעת בוקר מוקדמת, היו סביבי הרבה אנשים, וחיילת הודיעה בטלפון החכם שלה לחבר שהיא החליטה להיפרד ממנו. כאן, מיד, עכשיו. כולם שמעו אותה. היא התנהגה ממש כמו מישהי שנמצאת בתוך בועה. זה הוכיח לי שצדקנו לגמרי: אנשים מתארים בפרטי פרטים את מחלותיהם, חושפים לאוזני כול את צרותיהם, את מאבקיהם עם פקידי הביטוח הלאומי או מס הכנסה ומדווחים לבני השיח שמעבר לקו על חוויות אינטימיות. מה שהדהים אותנו כחוקרים היה שצורת ההתנהלות החושפנית, הצעקנית, המצפצפת על האחרים במרחב הציבורי כמעט לא קיימת בקרב משתמשי הטלפונים הניידים הרגילים, הפשוטים.“

מהו המרחב הציבורי שבו נבדק הנושא?
"כל מקום אפשרי. מדשאות קמפוס האוניברסיטה, הקניון, הרחוב, הכיכר, הפארק, אוטובוסים, ספריות, רכבות וחוף הים. כל מקום הומה אדם. גילינו שבמרחב הציבורי – בשונה, אגב, מההתנהגות בבית – בעלי הטלפונים הסלולריים החכמים משתמשים בהם פי שניים יותר זמן מאשר בעלי הטלפונים של הדור הקודם. גם האחרונים הפעילו את הטלפונים שלהם, אבל למשך פחות זמן, ואם הם שהו למשל בבית קפה או בחוף הים, נותר להם יותר זמן לקריאה, לשיחה עם אחרים או לסתם רגיעה והתבוננות בנוף האנושי שסביבם. לעומת זאת, משתמשי הטלפונים החכמים היו ממש שקועים בעצמם, כלומר במכשירים שבידיהם. הם לא נפרדו מהם ולא הניחו אותם מידם, אלא לפרקי זמן קצרים מאוד. ההבדלים היו מובהקים."

ד"ר טוך וד"ר חתוקה גם הבחינו שמשתמשי הסמארטפונים מדברים בהם בקול חזק יותר. "אולי משום שלא אכפת להם להפריע לאחרים," משער ד"ר טוך.

בקיצור, מהי המסקנה שעלתה מהמחקר?
"קודם כול, שככל שטכנולוגיית התקשורת עולה מדרגה, וככל שיותר אנשים מתחברים אליה ומתחברים באמצעותה מכל מקום,   כל הזמן, הקשר שלהם עם הסביבה האנושית שלידם הולך ונחלש. מצאנו שמשתמשי סלולרי רגיל, פשוט, דבקים בהתנהגות חברתית מקובלת במקומות ציבוריים: הם דוחים שיחות פרטיות למועד שבו ישהו במקום פרטי, בבית או במשרד, ושוקלים אם בכלל ראוי להשתמש במתחם ציבורי כדי לספר לבן השיח שלהם פרטים כאלה או אחרים. השיחות שלהם בדרך כלל קצרות. לעומתם כאמור בעלי הסמארטפונים פיתחו התנהגות אחרת לגמרי, מאוד לא חברתית."
בנוסף לכך התברר לחוקרים כי בעלי טלפונים חכמים הרבה יותר קשורים רגשית למכשירים שלהם. בלעדיהם הם מתמלאים בשטף של תחושות שליליות, כפי שהעידו בשאלונים – "נתק," "בידוד," "אני מרגיש אבוד" ו"אני מתוח מדי." בעלי הטלפונים הפשוטים, לעומת זאת, אמרו שבלעדיהם הם חשו דווקא תחושות חיוביות, וטענו כי הרגישו "יותר שקטים," "יותר הרפתקנים" ו"יותר חופשיים."

צילום המחשה: רובי קסטרו

סלולרי. גורם לנו להיות פחות חברתיים. צילום המחשה: רובי קסטרו
גורם שמפרק חברה

תוצאות המחקר הישראלי אישרו תוצאות סקר דומה שנערך באחרונה באנגליה, ובסופו העזו עורכיו לכנות את הפחד להימצא ללא טלפון סלולרי "הפוביה הגדולה בעולם" (מבחינת היקפה). לפוביה הזאת יש גם   שם – נומופוביה – ומתברר שהיא משפיעה על 66 אחוז מאיתנו, לעומת 53 אחוז ממשתמשי הסלולרי לפני ארבע שנים. המחקר העלה כי אנחנו משתמשים כיום במכשיר הזה 34 פעמים בממוצע ביום ולא נפרדים ממנו גם כשאנחנו נכנסים לשירותים. הפחד מלהיות בלעדיו משותף לשני המינים ולכל קבוצות הגיל.

בימים אלה שני החוקרים הישראלים עובדים על מחקר המשך, שבו ימסרו ל100- סטודנטים מכשירי אנדרואיד )טלפונים חכמים( ובהם תיכלל אפליקציה מיוחדת שתוכננה לצורך המחקר, כזו המאפשרת מעקב בזמן אמת, באנונימיות מלאה תוך הסכמת משתתפי הניסוי), אחרי מה שמשתתפי הניסוי עושים בטלפון שלהם במשך שבוע.

כמו כן תיבדק שאלת סביבת הרעש, כלומר הקקופוניה המתמשכת שבה שוהים המשתמשים בעודם מכונסים בבועה הפרטית שלהם ומפעילים את המכשירים החכמים. "לא נתייחס לעוצמת הווליום, לדיבור הקולני, הצעקני לעתים, אבל נברר למה אנשים מתעלמים ממנו," מסביר ד"ר טוך, "למה לא אכפת להם מהרעש כשהם שקועים   בטלפונים החכמים. מה הטכנולוגיה הזאת עושה להם במרחב ציבורי רעשני, מרחב שאופייני מאוד לישראל." "לנושא הזה יש גם השלכות שנוגעות לתכנון עירוני עתידי," מוסיפה ד"ר חתוקה. "המחקר שעשינו מוכיח, במידה רבה, שנעשינו חברה שלא מתחשבת עוד באחרים, והטלפונים החכמים המחישו את זה. מה שכונה עד היום מרחב ציבורי איבד את משמעותו ואולי גם את תפקידו המסורתי. הוא יצטרך להשתנות. תחושת הפרטיות שאנשים מחפשים לעצמם פשוט נעלמה בגלל המכשירים הניידים החכמים שבידינו. משתמשי הסמארטפונים גררו את הטריטוריה הפרטית שלהם למרחבים ציבוריים ולמרחבי מעבר (אמצעי תחבורה ציבוריים), ושם הם מתכנסים בתוכה. אני חושבת שזה גם גורם שמפרק חברה אנושית, מבפנים. ההתנהגות הבין-אישית נעשית יותר וולגרית. כשהאינטראקציה החברתית יורדת, גם הסולידריות החברתית נפגעת והציות לנורמות מצטמק."

אלכס דורון – מעריב NRG

:קטגוריותאקטואליה, שונות
  1. עדיין אין תגובות.
  1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: