ראשי > כלכלה > ההטבות בשוק ההון שהממשלה לא טורחת לפרסם לגמלאים

ההטבות בשוק ההון שהממשלה לא טורחת לפרסם לגמלאים

פטור מתשלום מס רווחי הון של 25% על מכירת ני"ע, דיווידנד וריביות ■ עמלות קנייה או מכירת ניירות ערך בקופות הגמל נמוכות בכ-60% מהעמלות הרגילות ■ השקעה בנכסים לא סחירים (אג"ח מועדפות) שמבטיחים ריבית של 4%– 5%

אבי ביצור 18.10.2015 The Marker

ציבור הגמלאים שולט באופן סביר במרבית ההטבות שמגיעות לו בתיאטרון, במוזיאונים, בתחבורה הציבורית ובתחומים נוספים כמו תרבות ובריאות. מסקרים שנערכו בעבר במשרד הגמלאים עולה כי כשליש מבני הגיל השלישי אינם בקיאים בהטבות כלכליות שמגיעות להם, כמו תיקון 190 לפקודת מס ההכנסה. מדובר בתיקון שנחקק ב-2012 במטרה להסדיר עיוותים בחיסכון הפנסיוני שנוגע ישירות לגמלאים.

מדובר בתיקון המאפשר לגמלאים ליהנות מקופת גמל כאפיק השקעה נוח ונזיל, שמאפשר למשוך כסף במהירות וללא מגבלות מיותרות.

היתרונות של קופות הגמל על פני אלטרנטיבות אחרות בשוק ההון מתמקדות בארבעה נושאים מרכזיים – פטור ממס, עלות ניהול נמוכה יחסית, יתרונות בהשקעה ושמירה על זכויות החיסכון במגבלות משיכה חלקיים, תוך השגת תשואה עודפת. בני הגיל השלישי נהנים מפטור מלא על רווחי הון. כשהם מקבלים דיווידנד כשהקופה משקיעה במניות, או כשאיגרת חוב משלמת ריבית, הם יהיו פטורים מתשלום של 25% מס במקור, שמנוכה לכל משקיע המקבל דיווידנד או ריבית.

2607552300
תשואת קופת הגמל שבבעלות הגמלאים תגדל גם כשהם ימכרו נייר ערך ברווח, מכיוון שהם פטורים מתשלום מס רווחי הון של 25%. מעבר בין מסלולי השקעה בקופות גמל (מסולידי באג"ח לקופה עם 20% מניות ואחרות) אינו מצריך תשלום מס על רווחים שהצטברו בקופת הגמל שממנה הועברו הכספים.

לקופות הגמל שבבעלות הגמלאים יש יתרונות נוספים, כמו השקעה בנכסים לא סחירים (אג"ח מועדפות) שמבטיחים ריבית של 4%–5%. בתנאי אינפלציה האפסיים השוררים כיום במשק, כשריבית הפיקדונות שואפת לאפס, מדובר בנכסים בעלי ערך משמעותי לפנסיונרים. עמלות קנייה או מכירת ניירות ערך בקופות הגמל נמוכות בכ-60% מהעמלות הרגילות, מצב שתורם להשגת תשואה עודפת. נקודה מעניינת וחשובה נוספת היא היכולת להעביר את קופת הגמל ליורשים אם החוסך מת לפני גיל 75. יורשיו של חוסך שצבר פטור מלא ממס יקבלו את אותם תנאים וייהנו מזכויותיו. נושא הירושה מעסיק רבים מהגמלאים, ולכן סעיף זה עשוי להקל עליהם.

תיקון 190 מקנה כאמור הטבות רבות לגמלאים, והוא יכול להיות הטבה פיננסית חשובה עבורם. ואולם, כשליש מהגמלאים אינם בקיאים בתחום, וייתכן שאף יותר, כך שמדובר במאות אלפי חוסכים שאינם נהנים מהטבות שנוצרו במיוחד עבורם. הגיוני היה שמשרדי האוצר והגמלאים ידאגו במשותף לפרסם את מגוון היתרונות של תיקון 190 בהסברה מקיפה למען החוסכים המבוגרים. לכאורה מדובר באינטרס ממשלתי לעזור ולהקל על הגמלאים בחיים השוטפים, ואולם הממשלה אינה נוקטת בדרך זו, ולכן גמלאים רבים אינם מתמצאים בשלל ההטבות שמגיעות להם.

סרט ב-10 שקלים הוא הנאה שאין לזלזל בה, אולם חיסכון של אלפי שקלים בקופת הגמל וניצול סעיף 190 יהיו הנאה צרופה לגמלאים. הגיע הזמן להסביר ולעודדם לפעול במטרה לנצל את זכויותיהם וכספם.

הכותב הוא מרצה לגרונטולוגיה במרכז ללימודים אקדמיים (מל"א) אור יהודה. בעבר שימש מנכ"ל משרד הגמלאים

:קטגוריותכלכלה
  1. עדיין אין תגובות.
  1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: